Makaleler >   Makale Detay
 
22.12.2010
EMEKLİ OLAN ÇALIŞANIN İHBAR VE KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminatı ile ihbar tazminatının ödenmesi gerek miktar açısından ve gerekse hak kazanma açısından çoğunlukla karıştırılan konulardandır.İhbar ve Kıdem tazminatlarının verilme durumları işçi ve işveren açısından farklılık göstermektedir.Çalışanlar kıdem tazminatına hak kazandıkları her durumda ihbar tazminatı da alabileceklerini düşünürler.

 

Kıdem tazminatının hangi koşullar altında ödeneceği 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’üncü maddesinde sayılmıştır.1475 sayılı İş Kanunu 14’üncü maddesi dışında tamamen yürürlükten kalkmış, yerini 4857 sayılı İş Kanunu almıştır.

İhbar önelleri ve tazminatı hususu ise kıdem tazminatından çok farklı olarak 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesinde ele alınmıştır.

Kıdem tazminatı işçinin hizmet akdinin belirli koşullarda feshedilmesi veya sona ermesi nedeniyle ödenmesi gereken bir işçi alacağıdır.İhbar tazminatı ise veriliş konusu açısından farklılık göstermektedir.Çalışana her kıdem tazminatı ödenmesi gereken durumda ihbar tazminatı da ödenmesi durumu mümkün değildir.

İhbar öneli veya tazminatı; belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir nedene dayanmaksızın feshetmek isteyen tarafın, diğer tarafa vermek zorunda olduğu süre ya da ödemek zorunda olduğu tazminat olarak değerlendirilebilir. İşçi veya işveren  iş sözleşmesini sona erdirme eylemini belirli bir süre önce haber vererek yapabileceği gibi, haber vermeden ani olarak ve önceden haber vermesi gereken süre kadar ücret tutarında tazminat ödemek suretiyle bu yükümlülüklerini yerine getirebilirler.

İhbar tazminatını işverenin ödemesi gerektiği durumlar, belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir neden olmaksızın ve önel kullandırılmaksızın feshetmesi şartlarına bağlıdır.Belirsiz süreli hizmet akdinin işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın ve önel kullandırılmaksızın feshedilmesi dışındaki fesih ve sona erme durumlarında işçiye ihbar tazminatı ödenmez.

Emeklilik nedeniyle işyerinden işçinin ayrılması da hizmet akdinin işçi tarafından feshedilmesine örnek teşkil eden bir durumdur. Bu itibarla emeklilik nedeniyle işyerinden ayrılan bir işçinin işverenden alacağı tek tazminat vardır. Bu tazminat kıdem tazminatıdır. İhbar tazminatı emeklilikte ödenmez.

Ödenecek kıdem tazminatının miktarı işçinin çalışma süresine ve ücretine göre değişmektedir. Toplu iş sözleşmesi ve hizmet akdinde başka bir hüküm yoksa işçi emekli olarak ayrıldığı işyerinden, çalıştığı her tam yıl için brüt giydirilmiş 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı alacaktır. Giydirilmiş ücrete aldığı ücretlerin dışında yapılan sosyal yardımlar da dahil edilerek hesaplama yapılır.(Yemek, ikramiye gibi haklar eklenir.)

Bu makale 32117 kez okunmuştur.
Yorumlar
MURAT
12/24/2010 10:13:00 AM
Merhaba, öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Benim bu konu hakkında küçük bir sorum olacak. Bir personel emekli olduğu zaman kaç gün içinde tazminatları ödenmesi lazım. Bu personel emekli olduğu halde bizimle çalışacak. Tazminatları ödenmeyip çıkışa kadar saklı kalabilir mi ?

avni sarsık
5/27/2012 10:56:00 PM
arkadasım benim şirketim 1 ay içerisinde öduyor ama bildigim kadarıyla işvereren bunu 12 taksitte ödeyebiliyor ama sen yinede araştır yanlış bilgi vermek istemem

İbrahim Soylemez
7/24/2012 9:22:00 AM
Ben isten ayrılıp ihbar tazminatı ni aldıktan sonra emekli ola bilirmiyim

Can AZUN
12/5/2013 5:15:00 PM
Emekliyim ve çalışıyorum. Temmuz/2005'te emekli oldum. Kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum. İhbar süresi kaç gündür?

ahmet
6/15/2014 5:23:00 PM
ben 2005de emekli oldum ve ben işyerinde dvem ediyorun 9 yıldır ben kendin ayrılmak istiyorum kıdem tazminat alamilirmiyim

fatma kaya
7/31/2014 2:25:00 PM
ben 2005te emekli olup kıdem ve ihbarımı alarak ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışmaya başladım yaklaşık 8 yıldır. şimdi buradan ayrılmak istiyorum ihbar süresi kadar çalışmak zorunluluğum ve ihbar ve kıdem tazminatı var mıdır?

mustafa genç
12/10/2014 9:24:00 PM
meraba ben çalışan emekliyım 18 aydır çalışıyorum am pirimim 55 gün gorukuyor açıklarsanız memnun oluru saygılar

M. ZEKİ ACAR
1/2/2015 3:38:00 PM
EMEKLİ OLARAK ÇALIŞIP DAHA SONRA İŞTEN AYRILANLAR,SSK,GELİR VERGİSİ VEYA DESTEKLEME PRİMİNİ GERİ ALABİLİYOR MU?

Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
KIDEM TAZMINAT FONUNA DAVUTOGLU AYARI
TORBA YASA ILE DUZENLENEN ALT ISVEREN ILISKILERI
BEDELLI ASKERLIGE KIDEM TAZMINATI YOK
1 DAKIKA YONETICILIGI
CALISAN ANNEYE BAKICI DESTEGI GELIYOR
SEÇİM ÖNCESİ BİR TORBA YASA DAHA ÇIKARILIR MI?


 
Sosyal Sorumluluk Projesi

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive