Makaleler >   Makale Detay
 
04.04.2011
YABANCI UYRUKLU ÇALIŞANLARIN SGK BİLDİRİMLERİ

4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun’a göre, Türkiye'nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde aksi öngörülmedikçe, yabancıların Türkiye'de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce izin almaları gerekir. Yine ilgili mevzuatın 18. maddesine göre, yabancı çalıştıran işverenler çalışma izninin verildiği tarihten itibaren otuz gün içerisinde çalışmaya başlamaması halinde durumu en geç on beş gün içerisinde durumu Bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. Maddesine göre mütekabiliyet esasına dayalı olarak uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış ülke uyruğunda olanlar hariç olmak üzere, yabancı uyruklu kişilerden hizmet akdi ile çalışanlar sigortalı sayılırlar. Buna bağlı olarak 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun’un ilgili hükümlerine göre, Bakanlıktan çalışma izni alınan yabancı uyruklu vatandaşı çalıştıracak olan işveren,  yabancı uyruklu vatandaş, en geç çalışmaya başlamadan önce Kuruma işe giriş bildirgesi ile tescil kaydını yaptırması gerekmektedir. Bunun dışında, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’ne göre, 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun kapsamında Bakanlıktan çalışma izni alarak, yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye'ye bir iş için en fazla üç ay süreyle gönderilen ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyen kişiler ile Türkiye'de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına tabi olanlar sigortalı sayılmamaktadırlar. Ancak belirtilen üç aya ilişkin sürenin dolması durumunda yabancı uyruklunun sigorta işe giriş tescilinin yapılması gerekmektedir. Buna karşın, Türkiye Cumhuriyeti İle Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalayan ülkelerden gelen ve o ülkenin sosyal güvenlik sistemine tabi primleri ödenen bir yabancı uyruklu vatandaşla ilgili olarak bahsi geçen uluslararası sözleşme hükümleri geçerlidir. Yönetmelikte belirtilen en fazla üç ay süreyle gönderilme durumuna istinaden uygulanan sigortalılık muafiyet süresi, sosyal güvenlik sözleşmesine tabi yabancı uyruklunun yurtdışındaki sigortalılığını belgelemesi durumunda (T1 formu) geçerli değildir. Yani, Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanan ülkelerden gelen ve o ülkenin sosyal güvenlik sistemine tabi primleri ödenen bir yabancı uyruklu vatandaşın 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılmayacaklardır.

Yabancı uyruklunun işe giriş bildirgesinin e-sigorta sistemi üzerinden kuruma bildirilmesi sırasında, sosyal güvenlik sicil numarası olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik numarası kullanılır. İkamet izni ve çalışma izni olduğu halde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce henüz yabancı uyruk numarası verilmemiş sigortalılar için yabancı kimlik numarası temin edilinceye kadar sosyal güvenlik sicil numarası olarak sigorta sicil numarası kullanılacaktır. Yabancı kimlik numarasının verilmesi halinde, bu numaralar Kurum tarafından güncellenecektir. Yabancı kimlik numarası henüz temin edilemeyen Yabancı uyruklu sigortalılar ile 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29 uncu maddesine tabi sigortalılardan “Mavi Kart”lı olanların Kuruma bildirimi kâğıt ortamında yapılabilecektir.

İşverenler, bir ay içinde, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamına tabi çalıştırdığı yabancı uyruklu sigortalıların Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde belirtilen bilgilerini takip eden ayın 23’üne kadar örneği yönetmelik ekinde belirtilen aylık prim ve hizmet belgesini (Ek-9) Kurum’a vermekle yükümlüdür. Aylık prim ve hizmet belgesinde sosyal güvenlik sicil numarası olarak, Nüfus Müdürlüğünce verilen 11 sayısal karakterden oluşan T.C kimlik numarası yazılmaktadır. Yabancı uyruklu sigortalılar içinse İçişleri Bakanlığınca verilen kimlik numarası yazılmalıdır. Yabancı uyrukluya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi Kurum’a verilirken “01” belge türü “Hizmet Akdi ile Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” seçilmelidir.

Bu makale 46337 kez okunmuştur.
Yorumlar
Merhaba
4/15/2011 4:49:00 PM
2 Mart öncesinden beri çalışan ve eski hükümlere göre Türkiye’de sigortalı olmayan bu kapsamdaki yabancılar 2 Mart’tan itibaren sigortalı olacak. Bunların işe giriş bildirimleri nasıl yapılacak acaba? Geçmişe dönük işe giriş bildirimi yapıldığında İdari Para Cezası kesiliyor.

mehmet sevcan
7/2/2012 10:23:00 AM
ben bulgaristan vatandaşıyım aslen türküm 14 yıldır türkiyede yaşıyoruz ve oturma iznimiz vardır ama çalıştıgım firma beni sigorta yaparsa çok maliyetli oldugunu söylüyor aslı varmıdır tşk ederim

seda aydın (akform)
6/10/2013 2:29:00 PM
Suriyeli vatandaşımız iş başvurusunda bulundu. sigortalı olarak çalıştırmak istiyoruz. ne yapmamız gerekiyor. yardımcı olur musunuz?

h.i.
9/27/2013 8:15:00 AM
Mavi karti olanlar da yabanci tc kimlik nosu alma li mi

musa kavlak
11/10/2013 11:00:00 AM
Merhabalar dis ulkeden yabanci isci getirtip calistirabilirmiz ne yapmamiz gerekir

matluba rustamova
12/16/2013 1:16:00 PM
Benim calisma izinim var ama segurtayi nasil yapabilirim lutfen bana yardamci olurmisiniz

THE_BLUES
12/18/2013 1:08:00 PM
MATLUBA RUSTAMOVA SİGORTANI ÇALIŞTIĞIN YERDEN YAPTIRABİLİRSİN.İŞVERENİNE SİGORTALI OLMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEMEN YETERLİ.GEREKLİ İŞLEMLERİ KENDİLERİ HALLEDERLER.

sibel bilekli
1/22/2014 3:55:00 PM
BULGARISTAN VATANDASIYIM SUGORTAM ILE ILGILI CIDDI SIKINTILAR YASIYORUM .HER CALISMAYA BASLADIGIM YERDE HER ISVERENIN MUHASEBECISINDEN FARKLI BILGILER ALIYORUM -TURK VATANDASI ILE EVLIYIM HERSEYIM YASAL OTURMA IZNIM VAR AMA NEDENDE YAPAMIYORUZ DIYORLAR NEDIR BU ISIN ASLI YARDIMCI OLURSANZ SEVINIRIM

Hamdi Irmak
8/13/2014 10:22:00 AM
Mavi Kart sahibi olarak SGK girişim konusunda birçok sıkıntı yaşıyorum. Polis yabancı kimlik no. vermiyor, mavi karttaki T.C. kimlik no. geçerli değil, ne yapacağımı şaşırdım.

Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
KIDEM TAZMINAT FONUNA DAVUTOGLU AYARI
TORBA YASA ILE DUZENLENEN ALT ISVEREN ILISKILERI
BEDELLI ASKERLIGE KIDEM TAZMINATI YOK
1 DAKIKA YONETICILIGI
CALISAN ANNEYE BAKICI DESTEGI GELIYOR
SEÇİM ÖNCESİ BİR TORBA YASA DAHA ÇIKARILIR MI?


 
Sosyal Sorumluluk Projesi

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive