Makaleler >   Makale Detay
 
21.12.2011
SGK HİZMETLERİ YENİDEN ŞİFRESİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu 2010 yılında, gizlilik ilkeleri doğrultusunda SSK’lıların (4/a) ve Bağ-Kurluların (4/b) hizmet hesap bilgilerini e-devlet şifresiyle korumaya almıştı ve hizmet hesapları www.sgk.gov.tr adresi üzerinden turkiye.gov.tr adresine taşınmıştı.

 

Aslında işin özünde doğru olan bu uygulama ülkemizde internet kullanımının istenilen düzeyde yaygınlaşmaması neticesinde birçok sorunu da beraberinde getirmişti.

Hali hazırda sgk.gov.tr adresi üzerindeyken hizmet hesaplarına ulaşamayanlar, e-devlet şifresiyle korunmaya alınan bireysel hizmet hesaplarına hiç ulaşamaz oldular.

Çalışan kesimin, sigorta primlerinin ödenip ödenmediğini görememelerinin yanı sıra primlerinin ne kadar üzerinden yattığı da bu süre içerisinde soru işareti olarak kaldı. İşverenler açısından ise, ilave istihdam teşvikinde ki sigortalıların geriye dönük altı ay sigortalı olup olmadığı konusu ve işçinin başka bir yerden sigortasının olup olması konusu, bu süreçte yaşanan en önemli sıkıntılar olarak karşımıza çıktı.

Özellikle 01.01.2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortasının yürürlüğe girecek olması, işverenlerin yoğun talebi ve vatandaşın mağduriyetini göz ardı etmeyen Kurum yetkilileri yeniden hizmet hesaplarını www.sgk.gov.tr adresine taşıdı.

15.12.2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranları açıldı.

Bu tarihten itibaren,hizmet sorgulamaları da http://app2.sgk.gov.tr/Esgm/Welcome.do adresinden yapılacaktır.

SİGORTALI SORGULAMA

TC Kimlik No:

Baba Adı:

Nüfus İl:

Nüfus İlçe:

Cilt No:

Aile Sıra No:

Doğum tarihi:

Hizmet hesaplarınıza ulaşmanız için yeni sistem üzerinde istenilen bilgilerdir.

 

Tüm sigortalılara hayırlı olsun...

Bu makale 18231 kez okunmuştur.
Yorumlar
Fehmi dalkílìç
2/14/2012 12:02:00 AM
Özürlü aylìgì

Adem kırmık
3/26/2012 4:17:00 PM
Selam ben basbakanlıga aıt tokı de 02 06 2012 den berı calısmaktayım ve sıgortam duzenlı olarak yatmıyo ve ben bu sahıslar dan sıkayetcıyım geregının yapılmasın saygılarımla arz ederımmm yer ıgdır dogubeyazıt yolu konaklı mah lutfen yardımcı olunn

ALPER DELİM DEMİREL
9/30/2012 12:26:00 PM
HÜKÜMLÜYE DÖNÜŞTÜR SİGORTAMI

Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
TORBA YASA ILE DUZENLENEN ALT ISVEREN ILISKILERI
BEDELLI ASKERLIGE KIDEM TAZMINATI YOK
1 DAKIKA YONETICILIGI
CALISAN ANNEYE BAKICI DESTEGI GELIYOR
IS HUKUKU GOZU ILE MOBBING
SEÇİM ÖNCESİ BİR TORBA YASA DAHA ÇIKARILIR MI?


 
Sosyal Sorumluluk Projesi

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive