Makaleler >   Makale Detay
 
15.07.2010
ÜCRETSİZ İZİN UYGULAMASI

Ücretsiz izin ile ilgili sitemize gelen birçok soruya geniş bir açıdan bakarak bu makalede cevap verilmeye çalışılacaktır.

Ücretsiz izinler özellikle son birkaç yıl içinde yaşanan ekonomik krizler nedeni ile artmıştır.İşçiler ve işverenler arasında bu konuda bir kavram karmaşası oluşmuştur.

Ücretsiz izin kavramı, 4857 sayılı Kanunda 56 ila 74’üncü maddelerde düzenlenmiştir.İlk olarak bu maddelere değinmek gerekir.

Madde 56: İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez. Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek  süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. İşveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir izin kayıt belgesi tutmak zorundadır.

Madde 74: İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir.

Bu maddelere kısaca açıklamak gerekirse;

4857 sayılı Kanunda, ücretsiz izin uygulaması ile ilgili genel bir düzenleme yapılmamış olup, işçinin talebine bağlı olarak yukarıdaki durumlar çerçevesinde işverenin ücretsiz izin vermek zorunda olduğuna ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. 4857 sayılı Kanunda işverenin tek taraflı iradesine dayalı ve zorunlu olarak ücretsiz izin kullandırmasına yönelik herhangi bir düzenlemenin bulunmaması nedeniyle, işverenin hiçbir şekilde tek taraflı olarak işçisinin rızasını almadan işçisini ücretsiz izne çıkartması mümkün değildir. İşverenin ücretsiz izin kullanması konusunda işçisine baskı yapması ise işverenin kötü niyetli davranış olarak değerlendirilebilecektir. Bu durumda, ekonomik nedenlerle de olsa işçilerine ücretsiz izin kullandırmak durumunda kalan işverenlerin, işçilerinin rızasını almaları gerekmektedir. Aksi halde işverenin tek taraflı iradesi veya zorlamasıyla kullandıracağı ücretsiz izin süresi ile ilgili olarak işçinin, ücret talep etme hakkı doğabilecektir. Ayrıca işçinin yargıya başvurarak, kötü niyet tazminatı talep etmesi ve işverenin bu davranışının, kötü niyetli davranış olarak değerlendirilmesi söz konusu olabilecektir. Ücretsiz izin kullandırma konusunda öncelikle işçinin rızasının alınması ve bunun yazılı olarak belgelendirilmesi gerekmektedir.

Ücretsiz iznin bir diğer şartı da makul neden zorunluluğudur. Ücretsiz izin belirli bir zaman sınırlaması ile yapılabilir. Belirsiz süreli veya çok uzun süreli ücretsiz izin amacı dışına çıkar.İşçinin uzun süre ücretsiz izne çıkarılması işten çıkarma olarak değerlendirilmektedir. Uygulamada beş-altı ay ücretsiz izinde azami süre olarak değerlendirilmektedir.

SGK SOSYAL GÜVENLİK KURUMSAL DANIŞMANLIK

Bu makale 1220 kez okunmuştur.
Yorumlar
AYTEKİN TALAY
7/25/2016 12:33:00 PM
AY 30 OLDUĞUNA GÖRE 4 GÜN ÜCRETSİZ İZİN KULLANDIĞIMIZDA EKSİK SGK YATACAĞINDAN DOLAYI 26 GÜN SGK HARİCİNDE EKSİK KALAN GÜN İÇİN BENİM 30 GÜNÜ TAMAMLAMAMA İÇİN NE YAPMAM LAZIM.

Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
SAHTE BOSANMAYI BAKKAL COZER!!
BUYUKANNE PROJESININ DETAYLARI
HAYATINIZDAN CALMAYIN!!!
SAGLIK HIZMETLERINE DOLAR ATESI DUSTU
CALISMA HAYATI 2017DE TAM GAZ
banner
KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLMELİ Mİ?


 

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive