Makaleler >   Makale Detay
 
31.08.2010
EMEKLİLİK SONRASI ÇALIŞMA

5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008 öncesi ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların emeklilik sonrası çalışması ile 5510 sayılı Kanun sonrası ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların emeklilik sonrası çalışmaları arasında önemli farklılıklar vardır.

1 Ekim 2008 sonrası işe başlayanlar, emekli olduktan sonra çalışmak isterse 5510 sayılı Kanunun 4/1-b bendi kapsamında  yani Bağ-Kur`a tabi çalışmaları gerekir ki maaşları kesilmesin.

4/1-a yani SSK ve 4/1-c yani Emekli Sandığı kapsamında emekli olduktan sonra çalışmaya başlayacak olanların maaşları ise kesilecektir.

5510 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008`den önce; Çalışmaya başlamış (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) olanlar,

Emekli olanlar,  emekli olduktan sonra  yeniden çalışmaya devam edebilecekler. Bu kişiler , emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlamaları durumunda  şu şartlara tabi olurlar;

SSK`ya tabi çalışanlar

5510 sayılı Kanun öncesi çalışması olanlar, hangi kurumdan emekli olurlarsa olsunlar, emekli olduktan sonra SSK (4/1-a) kapsamında emekli aylıkları kesilmeksizin çalışabilecekler. 4/1-a yani SSK kapsamında , emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlanırsa, emekli aylıklarını kesintisiz alacaklar.Bu kişilerin  işyerinden aldıkları ücretten Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) ödenir. Bu kesintinin ise 1/4`ü çalışandan, kalanı işverenden kesilir.

Bağ-Kur`a tabi çalışanlar

Yine reform öncesi sosyal güvenlik girişi bulunup da emekliliğinde Bağ-Kur`a (4/1-b) tabi çalışmak isteyenler de emekli aylıkları kesilmeksizin çalışabilirler. Bunlardan da Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) kesintisi yapılır. Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) kesintisi, bu kapsamdaki emeklilerin aylıklarından yüzde 15 olarak kesilir. Ancak bu oran 2010`da  yüzde 14 olarak uygulanacak. 2011`den itibaren yüzde 15 olarak devam edecek.

Emekli Sandığı’na tabi çalışanlar

Bir sigortalı   memur emeklisi veya başka bir kurumdan emekli olmasında fark olmaksızın, emekliyken memuriyete başlarsa emekli aylığı kesilir. Yani emeklilik sonrası 4/1-c yani Emekli Sandığına tabi  çalışmaya başlayanların, hem emekli aylığı alıp hem memur maaşını alma imkanları bulunmuyor.

1 EKİM 2008 SONRASI SİGORTA GİRİŞİ OLANLAR

4/1-a (SSK) bendi kapsamında  çalışacaklar

1 Ekim 2008 tarihinden sonra yani 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra 4/1-a yani SSK kapsamında sigortalı olanlar , ilerde emekli olup da yeniden 4/1-a (SSK) bendi kapsamında  çalışmak isterlerse emekli aylıkları kesilecek. Yani , Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) ödeyerek, emekli aylığını da alarak çalışma ihtimalleri olmayacak.

4/1-b (Bağ-Kur) bendi kapsamında çalışacaklar

İlk defa 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yani 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra 4/1-b yani Bağ-kur kapsamında sigortalı olanlar , emekli olduklarında, esnaf veya şirket ortağı olurlarsa emekli aylıklarını alarak çalışabilecekler. Yani 1 Ekim 2008 sonrasında ilk defa sigortalı olanlarda  öncesindekilerde olduğu gibi, % 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) ödemek suretiyle, emekli aylıkları kesilmeden çalışabilecekler.

4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışacaklar

5510 sayılı Kanun sonrası sigortalı olanları  da Kanunun yürülük tarihi olan 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olanlarda  olduğu gibi, emeklilik sonrası memuriyete başlarlarsa, emekli aylıkları kesilir.

Bu makale 9256 kez okunmuştur.
Yorumlar
MEHMET İNCESU
5/24/2012 5:06:00 PM
BİR ÖZEL BANKANIN EMEKLİ SANDIĞINDAN 01.01.2010 YILINDA EMEKLİ OLDUM.BİR ÖZEL ŞİRKETTE ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM.BANKADAN ALDIĞIM EMEKLİ AYLIĞIMDAN VEYA BU ÖZEL İŞ YERİNDEN ALACAĞIM AYLIKTAN NE GİBİ KESİNTİLER OLABİLİR.ŞİMDİDEN TŞK EDİYORUM.SAYGILAR
reasons people cheat go I cheated on my boyfriend
when women cheat married cheat

Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
ISVERENLER ISKUR DENETIMLERINE DIKKAT
DUSUNCE HEYKELLERI
BAGKUR BORCUNU YAPILANDIRANLAR NE YAPACAK?
ESNAFA BAGKUR PRIM AFFI YOLDA
KIDEM TAZMINAT FONUNA DAVUTOGLU AYARI
BAĞKUR BORÇLARI SEÇİM ÖNCESİNDE İPTAL EDİLİR Mİ?


 
Sosyal Sorumluluk Projesi

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive