Makaleler >   Makale Detay
 
05.10.2010
DOĞUM BORÇLANMASINDA SON DURUM SGK:1 KADIN SİGORTALI:0
16 Eylül tarihinde yayınlanan genelgeden sonra doğum borçlanmasında oklar yine SGK’ya çevrildi. Ancak;Sosyal Güvenlik Kurumunun,doğum borçlanması hususunda nasıl bir uygulama izleyeceğine bir türlü karar verememesinden dolayı da mağdur olan yine anneler olmaktadır.
Erkek sigortalıya, asker borçlanmasında tanınan geçmişe dönelik borçlanma hakkının kadın sigortalılara doğum borçlanmasıyla getirilmesi beklenirken, SGK herkesi ters köşeye yatırarak,yine soru işaretleri yaratan bir genelgeyle borçlanma hakkını bekleyen annelerin umutlarını söndürdü.Beklenen genelgeden sonra tarafımıza gelen yüzlerce sorudan sonra konuyu tekrardan ele almak istedik.Gelin annelerin sesine hep beraber kulak verelim…

ANNELER NE İSTİYOR?
5510 sayılı Kanunun 41. maddesine göre SSK’lı kadının, iki doğum için, doğum tarihinden sonraki iki yıllık sürede hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan sürelerini borçlanma hakkı getirilmiştir. 2 doğum için 2’şer yıldan 4 yıla kadar borçlanma hakkı verilmiştir. Meclisin tüm annelere verdiği bu hakkı, SGK farklı şartlar arayan bir genelgeyle annelerin önüne sunmuştu.
Ardı ardına gelen mahkemeler sonucu, ilk etapta aranan 300 gün şartı kaldırılmak zorunda kalındı.Daha sonrası tam bir kaos şeklinde belirsizliğe kavuşan doğum borçlanması, belirli bir süre rafa kaldırıldı.Ancak SGK,konuyu gurur meselesi yapmış olacak ki,16 Eylül tarihinde yayınlanan genelgede 300 gün şartı kaldırılsa da,yalnızca ilk sigortalılık tarihinden sonra yapılan doğumlardan sonra sigortasız geçen günleri borçlandırma hakkı getirildi.
EŞİTLİK İLKESİ?
Sosyal güvenliğin en önemli temel ilkesi, kadın erkek ayrımı gözetmeksizin sosyal hakların eşit dağılımıdır. Ancak, ilk başta da belirttiğim gibi,erkek sigortalılara askerlik borçlanmasında yıllardır tanınan hak,analık gibi kutsal bir görev üstlenen annelere getirilmemiştir.
Önümüzdeki süreçte, Sosyal Güvenlik Kurumu yayınlamış olduğu genelgede geri adım atmaz ise, dört gözle gelişmeleri takip eden sigortalı annelere mahkeme yolları, SGK avukatlarını ise zor savunulacak dava süreçleri gözükmektedir.
İş hukuku profesörü olarak bilinen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Ömer Dinçer ve kurmaylarının en yakın zamanda, SGK’nın yaptığı bu yanlış uygulamayı, doğrularıyla düzelterek yeniden halkın önüne koyacaklarını umut etmekteyiz.
Gelişmeleri sizler için yakından takip etmekteyiz…
Bu makale 5557 kez okunmuştur.
Yorumlar
Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
SAHTE BOSANMAYI BAKKAL COZER!!
BUYUKANNE PROJESININ DETAYLARI
HAYATINIZDAN CALMAYIN!!!
SAGLIK HIZMETLERINE DOLAR ATESI DUSTU
CALISMA HAYATI 2017DE TAM GAZ
banner
KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLMELİ Mİ?


 

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive