Makaleler >   Makale Detay
 
12.10.2010
SUBAY VE ASTSUBAYLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASINDA

1 Ekim 2008 günü başlayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasında,5510 sayılı Kanun’un geçici 12 inci maddesindeki 2 yıllık sürenin dolmasıyla, tüm askeri personel 15 Ekim’den itibaren SGK hastanelerine gidebilecek.

 

5510 sayılı Kanun’un geçici 12 inci maddesine göre “…211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununun, bu Kanuna aykırı hükümleri, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl süreyle uygulanır…” denilmekteydi. Yani, 1 Ekim 2010 günü yürürlüğe giren GSS için askerler ve askeri sivil personel 2 yıl süresince öncelikle Kurum hekimi sayılan Askeri Hastane ve sağlık tesislerine gitmek zorundaydılar. Şimdi, 9 Ekim 2010 cumartesi günü Resmi Gazetede yayınlanan, “TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE GÖREV YAPAN ASKERİ VE SİVİL PERSONELİN GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINA ALINMASI HAKKINDA TEBLİĞ” ile birlikte 15 Ekim 2010 gününden itibaren bu kişiler Genel Sağlık Sigortalısı oldular.

 

09.10.2010 Tarihinde yayınlanan Tebliğe göre;

-15.10.2010 tarihi itibariyle sigortalılar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nca devralınacaktır.

 -Sözleşmesi biten sözleşmeli subay, astsubay ve uzman erbaşlardan ilgili Kanunları gereği sağlık yardımından faydalanmaya devam edecek olanlar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, ilgili Kanunlarında belirtilen usul ve esaslara göre Kanunun geçici 12 nci maddesinde belirtilen geçiş süresine kadar sağlık yardımlarından  Askeri Hastanelerden faydalanmaya devam edeceklerdir.

VATANİ GÖREVİNİ YAPMAKTA OLANLAR SAĞLIK HİZMETİNİ NEREDEN ALACAKLAR?

- Yukarıda belirtilen kişiler dışında Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrenciler, askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri Kanun kapsamında sigortalı sayılmadıklarından sağlık hizmetleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanmaya devam edilecektir.

Diğer bir anlamda, vatani görevini yapan askerlerimizin ve mesleği askerlik olacak olan askeri okul öğrencilerin sağlık hizmetleri Türk Silahlı Kuvvetlerine ait hastanelerde devam edecektir.

Örneğin Erzurum’da vatani görevini yapmakta olan bir jandarma eri,Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı hastanelerde değil,Mareşal Fevzi Çakmak askeri hastanesinde tedavi olmaya devam edecektir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL VE AKTİVASYON İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

SGK tarafından devralınan sigortalı ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile devir tarihinden sonra ilk defa veya yeniden göreve başlayanlar ve bunların Kanuna göre tespit olunacak bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, bu Tebliğin “Genel sağlık sigortasından yararlanma şartları” başlıklı 8 inci maddesine göre yapılacak tescil, aktivasyon oluşturma ve sonlandırma işlemleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından “(4/c) GSS Tescil ve Sağlık Aktivasyon Programı” aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

Sözleşmeli subay, astsubay ve uzman erbaşlardan sözleşmesi bitenlerin genel sağlık sigortalılıkları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sonlandırılacaktır.

Devir kapsamında sayılan sigortalılar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere ait kişisel bilgilerin aktarılması, değiştirilmesi, korunması ve gizliliğine ilişkin usul ve esaslar Kurum ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında yapılacak protokol veya sözleşmede düzenlenecektir.

GSS PRİMLERİ TSK’DAN SGK’YA

SGK tarafından devir alınacak sigortalılar için Kanunun geçici 4 üncü maddesi uyarınca genel sağlık sigortası primleri, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından SGK’ ya her ay ödenecektir.

DEVRALINAN SUBAY-ASTSUBAY İLE UZMANLARIN YARARLANMA ŞARTLARI NEDİR?

Devir tarihinden sonra ilk defa veya yeniden Türk Silahlı Kuvvetlerinde Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında (emeklilik hak ve yükümlülükleri Kanunun geçici 4 üncü maddesine göre belirlenenler dahil) göreve girenler ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler Kanunda belirtilen şartlar uyarınca 30 günü tamamladıktan tarihten itibaren genel sağlık sigortasından yararlanacaktır.

 

Bu makale 6675 kez okunmuştur.
Yorumlar
berkay
reasons people cheat go I cheated on my boyfriend
how many men have affairs letter to husband who cheated women that cheat
read women cheat open
women cheat on men website women who like to cheat
why wife cheated how to cheat wife why people cheat in relationships
click here signs of a cheater why do women cheat with married men
women love to cheat why married men have affairs when your husband cheats
information about hiv acute hiv rash pictures hiv facts and statistics
11/1/2010 6:52:00 PM
21.10.2010 tarihinde yapılan protokolle bu hak çalışanlardan alınmıştır
when women cheat married cheat
why wife cheated why husband cheat on their wife why people cheat in relationships
open cheat on husband men having affairs
my husband almost cheated on me why most women cheat why do men cheat
chlamydia symptoms in throat chlamydia mouth symptoms early symptoms of gonorrhea
can i take colcrys alone daily canitake.net can i take colcrys alone daily
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone

hacı bektaş
read click open
click here signs of a cheater why do women cheat with married men
open read men having affairs
bystolic generic bystolic copay savings card
11/8/2010 11:43:00 PM
sevgili hocam yol giderleri nasıl olacak
reasons people cheat read I cheated on my boyfriend
read women cheat open
read women cheat open
why some women cheat read here reasons why husbands cheat
how to know if wife has cheated percent of women that cheat go
how to know if wife has cheated percent of women that cheat go
information about hiv what are hiv symptoms hiv facts and statistics

Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
SAHTE BOSANMAYI BAKKAL COZER!!
BUYUKANNE PROJESININ DETAYLARI
HAYATINIZDAN CALMAYIN!!!
SAGLIK HIZMETLERINE DOLAR ATESI DUSTU
CALISMA HAYATI 2017DE TAM GAZ
banner
KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLMELİ Mİ?


 

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive