Haberler >   Haber Detay
 
ERKEN EMEKLİLİK 2014 SON DURUM
fiogf49gjkf0d
Celik’ten kidem tazminati ve erken emeklilik aciklamasi.

Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor. Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek. Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı’nın da görüşleri alınacak.
Erken emeklilikte son durum ne? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, erken emekliliğin, hükümet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gündemlerinde bulunmadığını söyledi.
Türkiye’de bununla ilgili yapılan düzenlemeler nedeniyle çok acılar çekildiğini belirten Çelik, iktidar ile muhalefetin böyle bir düşünceyi projelerine koyarak ülkeyi yeniden o günlere döndürme hevesinde olmayacağına inandığını anlattı.
Ülkede zaten genç emeklilik olduğunu belirten Çelik, “Şu an 50 yaşında emeklilik var. Bunun daha ne gencini emekli edeceksiniz? Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey var mı? Konuştuğumuz konu bu değil, karıştırılıyor. Art niyetli bazı kesimler ‘erken emeklilik’ deyip insanlara gereksiz yere ümit veriyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunu bütün vatandaşlarımızın bilmesinde yarar var” ifadesini kullandı.
Erken emeklilik konusundaki yanlışın daha önce bir kez yapıldığını vurgulayan Çelik, bununla ortaya çıkan olumsuzlukları gidermeye çalıştıklarını bildirdi.
“38-40 yaş emekliliğinin ne anlama geldiğini, bunun acılarını, sıkıntılarını, Mali yükünü anlatacak olan tek ve en deneyimli ülke Türkiye’dir” diyen Çelik, 50 yaşında emeklilik varken erken emeklilik gibi bir şeyin gündeme getirilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.
“2036'ya kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız”
Çelik, kadınlarla ilgili doğum borçlanması, erkeklerin askerlik borçlanması gibi yeni bazı haklar verildiğini hatırlatarak, bunların ayrı konular olduğunu belirtti.
Kademeli olarak emeklilik yaşının 60'a çıkarılmasıyla ilgili geçmiş dönemde yapılan düzenlemenin devam ettiği bilgisini veren Çelik, şöyle konuştu:
“Burada vatandaşın mağduriyeti esas değil. Tam tersine bunlar vatandaş merkezli düzenlemelerdir. Türkiye bir anda 60 yaş emekliliği getirmemiştir. 40 yaş emekliliğini kademeli olarak yaparak 2036'Lara kadar 60 yaş emekliliğine geçeceğiz. Şu anda gelişmiş ülkeler 67-70 yaş emekliliğini konuşuyor. 2036'ya kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız. Dolayısıyla ülke ve ülkenin geleceği önemli. Tabii birey olarak bizden talepler olabilir ama talepler kesinlikle ülkeyi karanlığa, sıkıntıya sokacak bir şekilde olmamalıdır.”
Faruk Çelik, 1999 yılında yapılan düzenlemede, emeklilik süresi 5-10 yıl uzayan çalışanların sorunlar yaşadığını vurguladı.
“Bu kişiler için dengelerimizi bozmayacak şekilde bir çalışma yapabilir miyiz?” diye görüşüldüğü sırada hiçbir ilgisi yokken birden erken emeklilik tartışmalarının ortaya atıldığına dikkati çeken Çelik, “Çok net söylüyorum; ‘erken emeklilik’ diye kim söylüyorsa en büyük yanlışı yapıyor. Görüşmemiz erken emeklilikle ilgili değildi. Vatandaşımızın sorununa çözüm bulma adına bir görüşmeydi. Asli görevimizi yaptık ama bu olayın bilen ve bilmeyenler tarafından hiç alakası olmayan bir tarafa çekilmesi bizi üzmüştür” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da Erken Emeklilik ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, önceki akşam bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar ile ‘erken emeklilik’ meselesine son noktayı koydu. “Gündemde erken emeklilik var mı” şeklindeki bir soruya Babacan, “Böyle bir şey gündemimizde yok. Bir dönem yapılan o erken emekliliğin biz halen bedelini ödüyoruz” cevabını verdi.
Bugün dünyada emeklilik yaşını düşüren ülke bulunmadığını belirten Babacan, sosyal güvenlik sistemini kurgularken, gelecek nesilleri de düşünmek zorunda olduklarını söyledi.
41 yaşında emekli
Ali Babacan’ın bu çıkışıyla ‘erken emeklilik’ bekleyenler hayal kırıklığına uğrasa da, aslında Türkiye’de erken emeklilik uygulaması devam ediyor. 2005 yılında gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Reformu’ndan önce sisteme girenler, kademeli şekilde erken emekli olmaya devam ediyor.
Hazine ve OECD verilerine göre Türkiye’de halen kadınlarda ortalama emeklilik yaşı 41, erkeklerde ise 44.9 seviyesinde bulunuyor. Bu yaş ortalamaları, milli geliri ve refah düzeyleri bizden çok daha yüksek bütün Avrupa ülkeleri ile OECD ülkelerinden çok daha düşük.
Mesela OECD ortalamasına bakıldığında kadınların ortalama emeklilik yaşı 62, erkeklerde ise 63. Daha ilginci, Avrupa’daki krizden etkilenmeyen ve kişi başı geliri 50 bin euroyu bulan (Türkiye’nin yaklaşık 5 katı) Norveç’te hem kadınların hem de erkeklerin emeklilik yaşı 65'in üzerinde.
Emeklilik sonrası 37 yıl
Türkiye’de emeklilik sonrası yaşam beklentisine bakıldığında, erkeklerde 30 yıl, kadınlarda ise 37.8 yıl gibi bir tablo görünüyor. Türkiye bu açıdan da gerek AB, gerekse OECD ortalamalarının çok üzerinde. Avrupa’da emeklilik sonrası yaşam beklentisi en yüksek iki ülke yaklaşık 20 yıl ile krizi en derinden yaşayan İtalya ve Yunanistan. İtalya ve Yunanistan’ın emeklilik yaşı halen 60'ın altında olan iki Avrupa ülkesi olması da dikkat çekici.
Sistemin üzerindeki yük
Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, 1950 yılından itibaren çoğu OECD’deki genel trendin tersine, Türkiye’de ortalama emeklilik yaşı, 1970 yılından itibaren ciddi oranda azalmış.
Türkiye’de emeklilik yaşı 60'lardayken, erkeklerde 45'e, kadınlarda ise 41'e gerilemiş. Bostan, Türkiye’de emeklilik sonrası ortalama yaşam beklentisinin, OECD ortalamasından hem kadın hem de erkeklerde yaklaşık 13-14 sene kadar daha fazla olduğunu da belirterek, “Tüm bu verilere bakılınca ülkemizin sosyal güvenlik sisteminde geçmiş dönemlerden kalan ciddi bir erken emekli yükü olduğu söylenebilir” dedi.
BES’E ilgi patlaması var
“Özellikle yüzde 25'lik devlet katkısının getirilmesiyle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi’ne adeta bir ilgi patlaması yaşandığını görüyoruz” diyen Bostan, geçen yılın aynı dönemine göre katılımcı sayısı üç katına, katkı payındaki artışın ise bir buçuk katına çıktığı bilgisini verdi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘erken emeklilik’ olmayacağı yönündeki açıklamalarının sisteme ilgiyi daha da artırdığını vurgulayan Bostan, şu bilgileri verdi: “Bu yılın ilk yedi ayı sonunda toplam fon büyüklüğü 23milyar TL’ye, katılımcı sayısı 3,74 milyon kişiye ulaştı. Yıl sonunda, toplam fon tutarının 27-28 milyar TL, katılımcı sayısının 4,2 milyon kişi olacağını düşünüyoruz.

Kaynak:   Haber Ahval
Yorumlar
mummer alcan
reasons people cheat go I cheated on my boyfriend
when women cheat married cheat
why wife cheated why women cheat on their husband why people cheat in relationships
my husband almost cheated on me women who cheat on their husband why do men cheat
1/9/2014 11:12:00 AM
tabi emeklilik yaşı 80 olsun meclisteki 550 millet vekiline bakalım onlar koltukta oturarak,yatarak,ve kendi menfaatlerine ters gelen laflara karşı kavka ederek çok iş yapıyorlar.bunlar bu şekildeki çalışmanın karşısında 5 yıl içinde emekli oluyorler.ve bir gecede kendileri için meclisten geçiyor.
how many men have affairs all women cheat women that cheat
how many men have affairs all women cheat women that cheat
cheaters caught how to catch a cheater married cheat
why wife cheated how to cheat wife why people cheat in relationships
click here signs of a cheater why do women cheat with married men
click here women love to cheat why do women cheat with married men
my husband almost cheated on me women will cheat why do men cheat
bystolic generic bystolic copay savings card

rüstem zeybek
online women looking to cheat my wife emotionally cheated on me
click here women love to cheat why do women cheat with married men
my husband almost cheated on me women who cheat on their husband why do men cheat
1/30/2014 7:59:00 PM
insanların emeklilik gün sayısını çıkarın ki emekli olamasınlar geride deyinki sizleri emekli edicez bankaya borçlandıracağız artık 10 yılmı 12 yılmı öde babam öde akp lanban sönecek millet düğmeyi çerirecek
how many men have affairs unfaithful wives women that cheat
cheaters caught online married cheat
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone

emekli olmak tek amaç
cheaters caught online married cheat
why wife cheated why women cheat on their husband why people cheat in relationships
women love to cheat why married men have affairs when your husband cheats
open women who cheat with married men men having affairs
abortion clinics in columbus ohio how late can you terminate a pregnancy in clinic abortion
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
2/7/2014 11:30:00 PM
29 martta görüşmek üzere
why wife cheated why husband cheat on their wife why people cheat in relationships
open women who cheat with married men men having affairs
open read men having affairs

nurşen vural.
how many men have affairs unfaithful wives women that cheat
why wife cheated why husband cheat on their wife why people cheat in relationships
women love to cheat why married men have affairs when your husband cheats
chlamydia symptoms in throat chlamydia mouth symptoms early symptoms of gonorrhea
chlamydia symptoms in throat list of std diseases early symptoms of gonorrhea
information about hiv definition of hiv and aids hiv facts and statistics
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
gabapentin for cough dosage gabapentin for cough dosage gabapentin for cough dosage
4/6/2014 3:10:00 PM
eşim yaş vurmasaydı geçen sene ağustosta emekli olaçaktı 6 senesi var ağır sanayide çalışıyor şimdiden boynunu zor oynatıyor 6 sene bitermi sandalye başında oturanlarla kıyaslanıyor yarın bir gün çalışamıyorsun diyerek iştende çıkarılabilir o zaman bizim halimiz neolur bilmem hakımı halal etmiyorum
how many men have affairs all women cheat women that cheat
cheaters caught online married cheat
wife cheat read
why wife cheated why husband cheat on their wife why people cheat in relationships
women love to cheat why married men have affairs when your husband cheats
open cheat on husband men having affairs
my husband almost cheated on me why most women cheat why do men cheat
information about hiv definition of hiv and aids hiv facts and statistics

mustafa çomak
reasons people cheat read I cheated on my boyfriend
women cheat on men website women who like to cheat
wife cheat read
why some women cheat why are women unfaithful reasons why husbands cheat
why some women cheat how to cheat on my husband reasons why husbands cheat
how to know if wife has cheated website go
can men get chlamydia symptoms of chlamydia in women home std testing
information about hiv what are hiv symptoms hiv facts and statistics
information about hiv definition of hiv and aids hiv facts and statistics
abortion clinics in columbus ohio prostudiousa.com in clinic abortion
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
6/4/2014 1:05:00 PM
Akaryakıt taşımaciligi yapıyorum. Erken emekli olabilir miyim?
how many men have affairs unfaithful wives women that cheat
read click open
when women cheat how many people cheat married cheat
women cheat on men why women cheat on their husband women who like to cheat
why some women cheat read here reasons why husbands cheat
my husband almost cheated on me women will cheat why do men cheat
can men get chlamydia chlamydia test home std testing
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
cialis prescription dosage signs of type 2 diabetes

Ahmet
when women cheat how many people cheat married cheat
when women cheat why husband cheat married cheat
women love to cheat why married men have affairs when your husband cheats
open women who cheat with married men men having affairs
how to know if wife has cheated percent of women that cheat go
my husband almost cheated on me women who cheat on their husband why do men cheat
9/4/2014 3:07:00 PM
Bizim vekiller kendilerine kıyak geçiyorlar gerek maaş gerek emeklilik garibanın sırtından geçiniyorlar bizler ancak yorum yaparız bu dünyanın öbür tarafıda var yiyin bakalım 550
how many men have affairs unfaithful wives women that cheat
online women looking to cheat my wife emotionally cheated on me
online go my wife emotionally cheated on me
how to know if wife has cheated website go

ersin
reasons people cheat go I cheated on my boyfriend
when women cheat married cheat
when women cheat why husband cheat married cheat
women cheat on men why women cheat on their husband women who like to cheat
click here wifes who cheat why do women cheat with married men
11/29/2014 4:26:00 AM
insaat iscisi insan degilya ona yok birsey
how many men have affairs letter to husband who cheated women that cheat
read click open
wife cheat husband cheated
why some women cheat how to cheat on my husband reasons why husbands cheat
women love to cheat why married men have affairs when your husband cheats
how to know if wife has cheated redirect go
can men get chlamydia symptoms of chlamydia in women home std testing
gabapentin for cough dosage gabapentin for cough dosage gabapentin for cough dosage

bekir ülgü
cheaters caught how to catch a cheater married cheat
read women cheat open
open read men having affairs
can i take colcrys alone daily canitake.net can i take colcrys alone daily
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
1/5/2015 7:05:00 PM
550 tane millet vekili yani bizlerin milletin vekilleri 2 yada 4 yıl mecliste uyuklayarak zaman geçirip süper emekli olurlar birgecede bin küsür lira kendilerine zam yaparlar işçiye geldimi verilecek zama bir ay düşünürler siz millet vekillerine hakkımızı helal etmiyoruz.
read women cheat open
read women cheat open
when women cheat married cheat
online women looking to cheat my wife emotionally cheated on me
women cheat on men why women cheat on their husband women who like to cheat
my husband almost cheated on me women will cheat why do men cheat
chlamydia symptoms in throat list of std diseases early symptoms of gonorrhea

Mustafa Çamoğlu
reasons people cheat go I cheated on my boyfriend
women cheat on men read here women who like to cheat
wife cheat read
women love to cheat why married men have affairs when your husband cheats
how to know if wife has cheated percent of women that cheat go
can men get chlamydia infectious diseases home std testing
1/23/2015 6:01:00 PM
Madende çalışanlar gibi inşaatta çalışanlarında ağır sanayi emekliliginden faydalanmasını gerektiğini düşünüyorum. Çünkü inşaat zor meslek,masa başında oturanlarla inşaat işçisini aynı şartlarda emekli etmek haksızlık
when women cheat how many people cheat married cheat
women cheat on men website women who like to cheat
wife cheat read
my husband almost cheated on me women will cheat why do men cheat

hasan deģer
why wife cheated why husband cheat on their wife why people cheat in relationships
3/1/2015 11:46:00 PM
Insaat iscisi yuksek maas almasina ragmen sigorta pirimi askari ucret uzerinden yatiyor insaat sektoru komple milet vekillerine bagli kaymagi onlar yiyo arta kalani bizz hadi onu gectim emeklii olduk diyelim ne alicaz askari ucret once buna bi care lazimmm sonra cocuk parasi gecim maasii alsak iyidi
click here signs of a cheater why do women cheat with married men
chlamydia symptoms in throat chlamydia mouth symptoms early symptoms of gonorrhea

alı memiş
click here women love to cheat why do women cheat with married men
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
3/8/2015 2:35:00 PM
hepsine aldıgı maşlar haram olsun
chlamydia symptoms in throat list of std diseases early symptoms of gonorrhea

Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300
Diğer Haberler
GSS PRIM DUZENLEMESI MECLIS'E GELIYOR
BUYUKANNE MAASLARI ICIN SURE UZATILDI
500 BIN KISIYE IS MUJDESI
REKOR BASVURU GELMISTI! SURE BU GECE DOLUYOR
KIDEM TAZMINATI EN BUYUK REFORMUMUZ OLACAK
60 BIN KISIYE MEMURLUK SANSI
IMF OTOMATIK BES ICIN UYARDI: TUKETICI KORUMASINDA ZAYIF KALABILIR
MAASLA AYNI GUN YATACAK
ALACAK DAVASINDA BASVURU SURESI IKI YILA INIYOR!
TASERONLAR VE SOZLESMELILER YIL ICINDE AYNI CATI ALTINDA DEGERLENDIRILECEK
BASBAKAN YILDIRIM: CIFTCILERIN BORCLARINI 5 YIL YAPILANDIRACAGIZ
EMEKLILIKTE YASA TAKILANLAR 53 TL PRIM ODEYEREK SAGLIK HIZMETI ALACAK
EMEKLILERE BIR GUZEL HABER DAHA! PTT ILE SOZLESME TAMAM
EMEKLI PROMOSYONUNDA 16 BANKA ILE ANLASILDI
ISKUR ATAMALAR ICIN DUGMEYE BASTI!
SUT IZNI KULLANAN KADIN BANKACININ ZAFERI
BUYUKANNE PROJESI'NE BASVURULAR BASLADI
TEB, SGK ILE PROMOSYON ANLASMASI IMZALADI
BAKAN MUEZZINOGLU'NDAN 3 MUJDE BIRDEN: RAKAMLARI INDIRECEGIZ
EMEKLILIGI BEKLEYENLER DE FAYDALANACAK!
BUYUKANNE MAASI ICIN IKI GUNDE 30 BIN BASVURU!
SAGLIK SIGORTASI PRIMINE INDIRIM, BORCLULARA ''AF''
125 BINDEN FAZLA KISI SIGORTADAKI PARASINI UNUTTU
1.5 MILYONLUK DEV DEV ISTIHDAM PAKETI HAZIR
EMEKLILERIN YUZDE 80'I PROMOSYON KAPSAMINDA
banner
KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLMELİ Mİ?


 

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive